Paszport pielgrzyma Polskiego Klubu Camino de Santiago jest prezentem Klubu dla Polaków wybierających się na Camino. Paszport nie może być kopiowany dla celów handlowych, natomiast każdy, kto wybiera się na Camino, ma prawo nieodpłatnie pobrać go z Internetu i wydrukować na własne potrzeby. Paszport można wydrukować na dwóch kartkach formatu A4, zadrukowanych obustronnie. Wydruk należy odpowiednio przeciąć i skleić, tak aby powstała harmonijka złożona z ośmiu części (16 stron). Paszport będzie honorowany w Hiszpanii.

Polski paszport pielgrzyma jest wzorowany na hiszpańskim Credencialu del peregrino, ale nie jest jego kopia. Treści zawarte w UWAGACH oparte zostały na tłumaczeniu wskazówek hiszpanskich (Consideriaciones necesarias) z tej wersji hiszpańskiego Credencialu, która używana jest na Drodze Francuskiej.

Na szlakach św. Jakuba w Hiszpanii, w Portugalii i w innych krajach używa się kilku wzorów paszportów wydawanych m. in. przez stowarzyszenia i bractwa przyjaciół Camino. Paszport pielgrzyma Polskiego Klubu Camino de Santiago jest pierwszym polskim paszportem, którym polscy pielgrzymi będą legitymowali sie w hiszpańskich schroniskach i prawdopodobnie, zwłaszcza w pierwszym okresie, może wzbudzać zainteresowanie hospitalleros. Będzie to zapewne zainteresowanie życzliwe. Informacja O KLUBIE podana w wersji hiszpańskiej - SOBRE LA ASOCIACION - powinna zaspokoić to zainteresowanie.

Projekt graficzny polskiego paszportu pielgrzyma wykonała pani Marta Mielczarska z Warszawy, której pragniemy serdecznie podziękować za jej bezinteresowna prace. Podziękowania należą się również naszej koleżance klubowej Agacie Bak za tłumaczenia tekstów - z hiszpańskiego na polski i z polskiego na hiszpański.

Wszyscy, którzy na hiszpańskich ścieżkach Camino będą legitymowali się polskim paszportem pielgrzyma, powinni pamiętać, ze reprezentują nie tylko siebie, ale także Polskę.

Buen Camino!Wersja do druku (PDF):
część zewnetrzną [2,1 MB]
część wewnetrzną [0,3 MB]

Do wydrukowania paszportu potrzebujesz programu:
Adobe Reader pobierz